close
تبلیغات در اینترنت
خرید دامنه
جاروب سطری وستونی_قسمت دوم آموزش تابلوروان
ورود کاربران

ورود به سایت

نام کاربری:
رمز عبور :
رمز عبور را فراموش کردم ؟


آرشیو مطالب


آمار سایت
افراد آنلاین : 1 نفر
بازدیدهای امروز : 41 نفر
بازدیدهای دیروز : 5 نفر
كل بازدیدها : 39,870 نفر
بازدید این ماه : 53 نفر
بازدید ماه قبل : 79 نفر
نظرات : 22
كل مطالب : 22 عدد
تعداد اعضا : 217 نفر
امروز : پنجشنبه 27 دی 1397
به وبسایت شرکت فورس الکترونیک خوش آمدید

Google
ForceDesigner.ir


آخرین ارسال های انجمندوستانی که قسمت اول آموزش را نخوانده اند اینجا را کلیک کنند تا به مشکلی برنخورند.

اينبار ميخواهيم توسط ميکرو کاراکتر A را نمايش دهيم بگذاريد ابتدا از روش جاروب سطری شروع کنيم روش کار بدين صورت است که ابتدا از سطر اول شروع کرده و LEDهای لازم را روشن ميکنيم سپس به سطر دوم ميرويم و LED های لازم را روشن ميکنيم تا به سطر آخر برسيم .

توجه کنيد که برخلاف مدار قبلی در اين مدار کاتد LEDها به سطرها و آند آنها به ستونها وصل است برای همين پس ابتدا ولتاژمنفی به سطرها خواهيم داد سپس با ولتاژ مثبت به ستونها LEDهای لازم در هر ستون را روشن ميکنيم.

در ادامه فايل شبيه سازی در پروتيوس و سورس بسکام برنامه را برای دانلود قرار داده ام پس از کسب نتيجه از مدار بايد با تغييرات جزئی در برنامه بتوانيد کاراکتر های ديگری نمايش دهيد.

برای راهنمايی بيشتر همراه برنامه، برنامه ديگری با نامMatnقرار داده ام در آن برنامه چند کاراکتربه ترتيب نشان داده ميشود.

دقت کنيد که برای کاهش حجم گرافيکی برنامه ، در پروتيوس به جای اينکه از 35 عدد LED استفاده کنم از دات ماتريسهای آماده که در پروتيوس وجود دارد استفاده کرده ام اين دات ماتريسها همان LEDها هستند که از داخل به صورت ماتريسی به هم وصل هستند و فقط سطرها و ستونها برای اتصال به ميکرو وجوددارد.

 

توجه: ممکن است که هيچ کاراکتری را به طور دائم روشن نبينيد اين مشکل از حجم گرافيکی زياد برنامه  و ناتوانی پروتيوس در سریع نشان دادن کاراکترهاست که به دليل پايين بودن سرعت CPU شماست! لذا اگر چنين مشکلی بود  فقط ببينيد که مراحلی که گفته شد به درستی انجام ميشود يا نه چون پروتيوس برنامه را به درستی اجرا خواهدکرد منتها با سرعت کمتر .

 

برای جاروب ستونی هم روش کار به همين صورت است منتها شما 5 مرحله خواهيد داشت و در هر مرحله يکی از ستون ها را فعال کرده و LEDهای لازم را روشن خواهيد کرد برای توضيحات بيشتر در فايل زير قسمتی با نامSotonyوجود دارد که همان کاراکتر A را به صورت جاروب ستونی نمايش می دهيم.

 

برای دانلود برروی شکل زير کليک کنيد:

 

 

 

توجه کنيد که برای سهولت در دانلود فايل را زيپ کرده ام که شما بايد فايل بالا را پس از دانلود، توسط نرم افزارWinrarاز حالت فشردهخارج کنيد.

اين برنامه ها را ميتوانيد به صورتهای مختلف بنويسيد من در برنامه ام از جدول گلايف استفاده کرده ام استفاده از اين روش به خصوص در تابلوهای بزرگتر توصیه می شود زيرا برای هر کاراکتر کدهای خاصی تعريف ميکنيم با اين کاراز شلوغی بيش ازحد برنامه جلوگيری کرده ايم در اينجا من توضيحی در مورد برنامه در جاروب سطری می دهم.

در انتهای برنامه من جدول گلايفی تعريف کرده ام و نام آنراAdelavrگذاشته ام :

Adelavr:

Data &B00100 ,&B01010 , &B10001 , &B11111 , &B10001 , &B10001 , &B10001

در اين جدول هفت تا کد تعريف کرده ام همه کدها برای کاراکتر A است هر کد برایيک سطر از کاراکتر A است.

توسط دستور A=Lookup(x,y) ميتوانيم به جدول گلايف رفته وکد موردنظر را برداريم. Y نام جدول گلايف است و X انديسی برای انتخاب کدها است اگر X=0 باشد با اجرای دستور Lookup اولين کد جدول انتخاب ميشود ويا اگر X=1 باشد دومين کد انتخاب ميشود . کد انتخاب شده در A قرار ميگيرد.

در برنامه دو تا متغيير از نوع بايت به نامهای R , Scan معرفی کرده ايم سپس وارد حلقه نا محدود Do ميشويم در اينجا به متغيير Scan به صورت باينری مقدار 11111110 داده ميشود در ادامه خواهم گفت که چرا اينکار را ميکنيم؟!

حالا وارد حلقه For ميشويم که به تعداد هفت مرتبه عمليات موجود در حلقه For را انجام ميدهد چون هفت سطر داريم و جاروب سطری است لذا بايد هفت مرتبه کار قراردادن کدها را انجام دهيم پس هفت مرتبه برای حلقه For قرار ميدهيم که در هر مرحله يک سطر(Port D) را انتخاب وکد لازم را به ستونها (Port B) ميدهيم.

چون جاروب سطری ست(اسکن سطري) و پورت D به سطرها وصل است لذا می نويسيم:

Portd=Scan  پورت D بايد در هر مرحله فقط يک پين آن در حالت Low وبقيه در حالتHightقرار گيردلذا در مرحله اول بايد به صورت 11111110 باشد برای همين مقدار اوليه متغيير Scan را آن مقدار قرار داديم و حالا آنرا در پورت D قرار داديم در ادامه مينويسيم:

Portb = Lookup(r ,Adelavr)چون در هر بار که پورت D سطری را انتخاب ميکند بايد ستونهايی که لازم است فعال کنيم تا LED مربوطه روشن شود با اين دستورPortbکه به ستونها وصل است کد لازم را از جدول گلايف (که من نام جدول گلايف راAdelavrگذاشته ام) انتخاب ميکند.

چون در اين مرحله مقدار متغيير R صفر است برای همين با دستور Lookup اولين کد در جدول گلايف انتخاب شده و در پورت B قرار داده ميشود چون بايد در مرحله اول يعنی سطر يک ،فقط يک LED روشن شود می بينيد که در اولين کد يعنی 00100 چهار تا صفر داريم و فقط يک عدد 1 داريم تا فقط يک LED که در وسط ساير LEDهاست، روشن شود

حالا توسط دستورWaitms 5 تاخير کوتاهی ايجاد ميکنيم تا LED به اندازه کافی روشن شود و چشممان آنرا ببيند پس از آنPortb=0 نوشته ام تا هر LED که انتخاب شده بود خاموش شود تا به سراغ LEDهای بعدی برويم.

Rotate Scan , Left,1 مقداری که متغيير Scan دارد را يک رديف شيفت ميدهد يعنی مقداری که Scan داشت  11111110 بود يک رديف شيفت پيدا کرده و ميشود 11111101 حالا با دستور Next دوباره به ابتدای حلقه For ميرويم که به دليل تغيير يافتن مقدار متغيير Scan اين بار سطر دوم انتخاب ميشود و در پورت D قرار داده ميشود و چون متغيير R هم يک واحد افزايش يافته و به يک رسيده لذا در دستور lookup دومين کد يعنی کد 01010 از جدول گلايف انتخاب شده و در پورت B قرار داده ميشود .

اين کار کلا هفت مرتبه انجام شده تا تمامی سطرها در کاراکتر A نمايش داده شود سپس  توسط حلقه Do دوباره به متغيير Scan مقدار اوليه قرارداده ميشود و حلقه For دوباره شروع ميشود....

در اينجا ميخوام نكته مهمي رو يادآوري كنم:

اگر واقعا قصد داريد كه برنامه نويسي تابلوروان رو ياد بگيريد به اين نكته توجه داشته باشيد كه اگه برنامه اي كه براي دانلود گذاشتم رو دانلود كنيد و توضيحات رو هم روزنامه وار بخونيد فكر نكنيد كه ياد گرفتيد ! مطمئن باشيد كه اگه كاملا خودتونو با برنامه درگير نكنيد ياد نخواهيد گرفت نترسيد برنامه خراب نميشه شما بايد هر قسمتي از برنامه رو تغيير بدين تا كار تك تك دستورات رو متوجه بشيد .

براي شروع پس از اينكه اين مطلب رو خونديد بايد بتونيد اندازه تابلو رو كمي بزرگتر كنيد!

هر سوال هم داشتيد در انجمنسايت مطرح كنيد.

در ادامه آموزش نکته هايی از تابلوروان خواهم گفت و پس از آن مدار را به صورت عملی خواهيم ساخت و شما خواهيد توانست هر کاراکتری را که بخواهيد به صورت عملی نشان دهيد.

به دليل اينكه اين مقالات ، اطلاعات تجربي من است لذا اگر قصد داريد اين مطالب را در سايت و يا وبلاگ خود قرار دهيد منبع آنرا هم درج كنيد.

 لینک منبع اصلی : مرجع تخصصی الکترونیک و برنامه نویسی www.pcenter.ir

 

 

برای دانلود تمامی مطالب و فایلهای پروژه اینجا کلیک کنید.

 

 

 سایت اختصاصی پروژه های الکترونیکی و برنامه نویسی کامپیوتری www.pcenter.ir

 

 

توجه کنید که سایت www.forcedesigner.ir از این به بعد به آدرس www.pcenter.ir  تغییر یافت 

 
درباره : تابلوروان ,برنامه نویسی ,الکترونیک ,میکروکنترلر ,AVR ,

امتیاز : | نظر شما :

مطالب مرتبط
مدار کامل تابلوروان AVR با دات ماتریس رنگی با قابلیت گسترش اندازه تابلو
نکته هایی از تابلوروان_قسمت سوم آموزش تابلوروان
اساس کار تابلوروان_قسمت اول آموزش تابلوروان
برچسب ها : تابلوروان , آموزش تابلوروان , جاروب , جاروب سطری و ستونی , اسکن , اسکن سطری وستونی , دانلود فایل آموزش تابلوروان , مثال برنامه نویسی تابلوروان , برنامه نویسی بسکام در تابلوروان , Bascom در تابلوروان , www.forcedesigner.ir , شرکت فورس الکترونیک , پروژه ,


نوشته شده در جمعه 08 دي 1391 توسط Adelavr| بازدید : 304 |

نظر شما :
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
ایمیل * (برای عموم نمایش داده نخواهد شد)
پیام شما :
شکلک ها :
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
:
نظر خصوصی
کد امنیتی :
:

عناوين آخرين مطالب ارسالي

.: Themes By Music-Day.Info :.

عضویت در خبرنامه

برای اطلاع از آپیدت شدن سایت در خبرنامه سایت عضو شوید تا جدیدترین مطالب به ایمیل شما ارسال شود


عضویت سریع


قوانین سایت

کد امنیتی :
جدید ترین موزیک های روزطراح قالب

موزیک روز

جدیدترین مطالب روز دنیا